BPL East 0.4m
Home
Sites
Enclosures
Telescopes
Instruments
Cameras
Detectors
Detector Modes
Filter Wheels
Filters
Wavelength Measurements
Sites
Enclosures
Telescopes
Instruments
Cameras
Detectors
Detector Modes
Filter Wheels
Filters
Wavelength Measurements
| tel id | 16 |
|---|---|
| Site Location | Back Parking Lot |
| Related Enclosure | BPL Test Dual Aqawan |
| Telescope Type | 0.4m Meade Equatorial |
| Telescope Name | BPL East 0.4m |
| LCOGT Telescope Code | 0m4a |
| Telescope Serial No. | LCO-MEADE0M4-014 |
| tel version | |
| Latitude | 34.4332222222 |
| Longitude | -119.863045833 |
| Elevation | 11.0 |
| Aperture Diameter | 400.0 |
| F ratio | 8.0 |
| Focal Length | 3251.0 |
| Number of instrument ports | 2 |
| Commissioning date | None |
| Decommissioning date | None |
| tel status | 2 |
| tel ts | Aug. 19, 2011, 9:27 a.m. |
| tel comments | Position taken from dual Aqawan +/- 0.9meters = 0.135" West/East |